Bez kategorii

Recesja dziąseł i ich odbudowa

Rozwój medycyny stomatologicznej przynosi coraz to nowsze techniki i metody leczenia różnych schorzeń jamy ustnej, w tym problemu recesji dziąseł. Recesja dziąseł Poznań to stan, w którym dziąsła się cofają, odsłaniając korzenie zębów. Co może prowadzić do problemów estetycznych i zdrowotnych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej przyczynom, objawom oraz metodom leczenia recesji dziąseł.

Twoje zęby potrzebują profesjonalnej odbudowy? Skontaktuj się z kliniką stomatologiczną ze Szczecina i poznaj rewolucyjne rozwiązanie stomatologiczne – implanty zębów szczecin!

Recesja dziąseł – przyczyny

Recja dziąseł może mieć różnorodne przyczyny, jednak najczęściej jest wynikiem:

 • Niewłaściwej higieny jamy ustnej, w tym niewłaściwego szczotkowania zębów, nadmiernego używania niewłaściwych narzędzi do czyszczenia jamy ustnej. Ponadto, braku regularnego stosowania nici dentystycznej.
 • Przyzębia przewlekłego, które powoduje ciągłe naciskanie na dziąsła, co prowadzi do ich cofania się.
 • Skłonności genetycznych – niektóre osoby mogą być bardziej podatne na recesję dziąseł niż inne.
 • Palenie papierosów i używanie tytoniu, które może prowadzić do obniżenia przepływu krwi do tkanek dziąsłowych.
 • Czynniki zewnętrzne, takie jak urazy mechaniczne lub chirurgiczne, które mogą uszkodzić tkanki dziąsłowe.

Recesja dziąseł – objawy

Objawy recesji dziąseł mogą być różnorodne i obejmować:

 • Widoczne cofanie się dziąseł, które odsłania korzenie zębów.
 • Zwiększona wrażliwość zębów na zimno, ciepło, lub słodycze.
 • Krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów lub stosowania nici dentystycznej.
 • Luźność lub przemieszczenie zębów.
 • Zaczerwienienie, obrzęk i stan zapalny dziąseł.

Zależy Ci na tym, aby uzupełnić braki w swoim uzębieniu? Rekomendujemy usługi dentysta Poznań, w ramach których wykonasz protezy poznań, most całkowity poznań i wiele więcej.

Metody leczenia recesji dziąseł

Leczenie recesji dziąseł zależy od stopnia zaawansowania problemu oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Metody leczenia mogą obejmować:

 1. Skaling i root planing. Profesjonalne oczyszczenie korzeni zębów i usunięcie nagromadzonych złogów nazębnych i kamienia nazębnego.
 2. Przeszczep dziąsłowy. Przeszczepienie zdrowej tkanki dziąsłowej ze zdrowej części jamy ustnej na obszar recesji w celu jej odbudowy.
 3. Korony lub mosty. W przypadku utraty tkanek dziąsłowych związanej z ubytkiem zębów, stosowanie koron lub mostów protetycznych może pomóc w pokryciu odsłoniętych korzeni zębów.
 4. Zastosowanie materiałów regeneracyjnych. Stosowanie materiałów regeneracyjnych, takich jak materiały kościozastępcze lub kolagenowe, w celu stymulacji regeneracji tkanki dziąsłowej.
 5. Chirurgiczne metody odbudowy dziąseł. Zastosowanie chirurgicznych technik odbudowy dziąseł, takich jak technika tunnelowa czy technika przeszczepu wolnego, w celu przywrócenia naturalnego kształtu i wyglądu dziąseł.

Zapobieganie recesji dziąseł

Najlepszym sposobem zapobiegania recesji dziąseł jest odpowiednia higiena jamy ustnej, regularne wizyty u dentysty oraz unikanie czynników ryzyka, takich jak palenie papierosów czy nadmierne naciskanie na dziąsła podczas szczotkowania zębów. Wczesna diagnoza i interwencja są kluczowe dla zapobiegania dalszemu postępowi recesji dziąseł i utracie zębów.

Podsumowanie

Recesja dziąseł Szczecin jest poważnym problemem stomatologicznym, który może prowadzić do utraty zębów oraz problemów estetycznych i funkcjonalnych. Jednakże, dzięki nowoczesnym metodom leczenia i świadomości pacjentów o konieczności zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej, możliwe jest skuteczne zarządzanie tym schorzeniem i przywrócenie zdrowego i pięknego uśmiechu. Dlatego też ważne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia dziąseł oraz konsultacja z doświadczonym dentystą w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów recesji dziąseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *