Gdzie tanio leczyć zęby? – na pewno nie w USA

Posted By Tomasz Ballaun / 2016-03-04 / , , , / 0 Comments

Zastanawiacie się gdzie tanio leczyć zęby? Na pewno nie w USA. Stany Zjednoczone to kraj kontrastów. Obok bezzębnych milionów są najpiękniejsze białe uśmiechy na świecie. Nie mniej jednak ponad 100 mln Amerykanów nie chodzi do dentysty z braku pieniędzy (dane Fundacji Henry J. Kaiser Family).

Pod miejscami, gdzie fundacje charytatywne organizują darmowe leczenie zębów, ustawiają się długie kolejki wykrzywionych z bólu ludzi. Część z nich, by dotrzeć na miejsce musi pokonać setki kilometrów. Sprzęt stomatologiczny przyjeżdża ciężarówkami – takie “latające” gabinety rozkładane są rzędami w wielkich halach bez zapewnienia minimum intymności. Nie ma też mowy o skomplikowanych zabiegach, nawet o leczeniu kanałowym – co bardziej zepsute zęby leczy się przez ich usuwanie.

Fakty bezwzględnie rozprawiają się z mitami o krainie mlekiem i miodem płynącej: co czwarte dziecko w Stanach Zjednoczonych cierpi na nieleczoną próchnicę. Co czwarty dorosły, korzystający z socjalnego ubezpieczenia zdrowotnego dla osób o najniższych dochodach, nie ma ani jednego swojego zęba. Na utratę uzębienia narażeni są przede wszystkim najbiedniejsi przedstawiciele rasowych i etnicznych mniejszości. 20 proc. amerykańskich seniorów jest bezzębna.

Źródło: mmdent.waw.pl / wiadomości.wp.pl

Comments

Comments are not allowed